Adobe Stock, Georgiy Arbeidstilsynet om koranavirus: Tiltak i arbeidslivet Elisabeth Norridge Publisert 27.03.2020 - 09:58 Sist oppdatert 27.03.2020 - 10:01 Del på Facebook Del på Twitter Del på e-post ✕ covid-19 nyhet Del på Facebook Del på Twitter Del på e-post
Kravene er overlevert: Mellomoppgjøret er i gang I dag overleverer frontfagspartene sine lønnskrav for lønnsoppgjøret 2025. Med det er startskuddet for lønnsoppgjøret gått.
Vi forventer en klar reallønnsvekst i år - Om dagens og morgensdagens ungdom tar inn over seg de eksisterende lønnsforskjellene mellom sektorene i Norge; stemmer med føttene og går til de sektorene som tilbyr bedre lønn, da vil sykehusene tape kampen om kompetanse, sa Mikalsen under Unios intektspolitiske konferanse i dag.
Svært store ambisjoner på kreftområdet må følges opp - Om Vestre skal lykkes må han faktisk sørge for at sykehusene og helsetjenestene prioriteres tungt i budsjettene i kommende år. Om ikke, blir det ikke det taktskiftet det legges opp til i denne planen, sier forbundsleder Bent Ronny Mikalsen.
Ny IA-avtale likevel – Det er svært positivt at vi nå får på plass en IA-avtale. Dette har Unio vært en pådriver for fra dag én i forhandlingene. Derfor har vi også lagt press på regjeringen for å finne løsninger, sier Unio-leder Steffen Handal.
Lungekreftscreening - ikke mulig uten flere radiografer! Rapporten om lungekreftscreening har ikke utredet behovet for radiografer; det blir viktig fremover. Det er en voksende knapphet på radiografer og uten denne kompetansen vil det bli vanskelig å innføre en slik screening i Norge.
- Nå nærmer det seg Dersom man ikke har begynt å tenke på årets mellomoppgjør ennå er det på tide å gjøre det nå, understreker forhandlingssjefen.
Ingen IA-avtale Etter møte mellom partene i arbeidslivet og statsråd Tonje Brenna i Arbeidslivs- og Pensjonspolitisk råd (ALPR), ble det klart at det ikke blir noen IA-avtale.
Utøvelse og utvikling av radiografifaget i Norge Denne vitenskapelige artikkelen fikk tildelt Hold Pustens artikkelpris for 2023
Ønsker å gjenoppta IA-forhandlingene Til tross for mye støy rundt håndteringen av det høye sykefraværet og den mye omtalte IA-avtalen ønsker Unio å få avtalepartene tilbake til forhandlingsbordet for å sikre en videreføring av avtalen.
Helseministerens Helsetale - vil ha fagfolk i front En energisk helseminister Jan Christian Vestre hadde klare mål i sin tale til helsetjenestene i dag.
Endring i kontingent og forsikring fra 1. januar 2025 Under NRFs landsmøtet i november i år ble det vedtatt at kontingentsatsen beholdes som tidligere på 1,45% av brutto gunnlønn, men at taket for maksimumskontigent økes til å gjelde en årslønn på kr. 500.000 per år.
Unio ønsket å få på plass IA-avtale for å sikre sykelønna -Jeg mener UNIO har en forsvarlig tilnærming til en fastlåst forhandlingssituasjon. En nødvendig justering må til for å komme videre i forhandlingene, sier forbundsleder Bent Ronny Mikalsen.
Gladmelding til stråleterapistudentene og andre i videreutdanning: Gratis medlemskap for studenter i videreutdanning! På NRFs landsmøte i november ble det gjort et viktig vedtak for de som studerer videre etter endt grunnutdanning i radiografi.
«Mer er ikke alltid bedre»-konferansen I dag ble den tredje «Mer er ikke alltid bedre»-konferansen avholdt i Oslo. Konferansen er en del av «Gjør Kloke Valg»-kampanjen.
Landsmøte 2024: Vel gjennomført Da er landsmøtet over for denne gang, og vi har i løpet av disse tre dagene fått både avklaring og votering på vedtekter, politisk plattform og kontingent. I tillegg til fagelige innslag og valg av nye representanter til forbundsstyret og utvalg.
Rikslønnsnemdas kjennelse: Unio og Akademikerne får beholde sin egen tariffavtale i staten I tråd med Unios påstand har Rikslønnsnemda konkludert med at dagens avtalestruktur i staten står seg. En prinsipielt viktig og riktig avgjørelse, og en seier for den frie forhandlingsretten, kommenterer Carl Christian Grue Solberg, forhandlingssjef i Norsk Radiografforbund.
Den internasjonale radiografiens dag 8. november Denne dagen markerer vi Wilhelm Conrad Røntgens oppdagelse av røntgenstrålene, en oppdagelse som etter hvert bidro til å revolusjonere medisin og pasientbehandling.
Landsmøtedokumentene Det nærmer seg Norsk Radiografforbunds 14. ordinære landsmøte og her finner du en oversikt over alle sakene som står på agendaen for årets møte.
Pølser og politikk I sommer utspilte det seg noe så sjeldent som en tariffpolitisk kioskvelter i hovedstaden.
NRF ber om gradsomgjøringslån for videreutdanninger for radiografer og stråleterapeuter i ny høringsuttalelse Det finnes allerede en slik ordning for videreutdanningene: helsesykepleier, jordmor, anestesi-, barne-, intensiv-, operasjons- og kreftsykepleie, og NRF mener at eksiterende videreutdanninger for radiografer også må inkluderes i denne ordningen.
Ny episode av Eksponert: Fagkurskatalogen 2025 og Kompetansekompasset Medlemmer av Unio-forbundene er landets mest positivt innstilte arbeidstakere til å videreutdanne seg på universitets- og høyskolenivå. Forhandlingssjef i Norsk Radiografforbund, Carl Christian Grue Solberg, mener dette er representativt for norske radiografer og stråleterapeuter.
Gjør kloke valg – sammen om en sunnere helsetjeneste Kampanjen Gjør kloke valg har som mål å redusere overbehandling i helsetjenesten. Tolv ulike helsepersonellforeninger deltar i kampanjen for å unngå undersøkelser og behandlinger som ikke er til fordel for pasienten.
Ny episode av Eksponert - NRFs spesialistgodkjenning Hva er radiografforbundets spesialistgodkjenning og hvem behandler alle søknadene?
NRF fikk taletid under dagens stortingshøring om statsbudsjettet Forbundsleder Bent Ronny Mikalsen og fagsjef Håkon Hjemly var tildelt taletid under dagens høring i Helse- og omsorgskomiteen i Stortinget. De valgte å legge frem følgende viktige saker for radiografer og stråleterapeuter.
Ski i gang med beslutningsstøtte på skjelettrøntgen Ski sykehus har tatt i bruk KI-basert beslutningsstøtte ved skjelettrøntgen.
Støre og Vestre lover mer penger til sykehusene og kortere ventetider! 2. oktober var det invitert til pressetreff på Rikshospitalet, hvor temaet var Ventetidsløftet og hvordan regjeringen skal få ned ventetider til behandlinger i sykehusene våre.
Høring om endringer i forskrift om samordning av pensjon I en høring denne uken foreslår Arbeids- og inkluderingsdepartementet endringer i forskrift om samordning av alderspensjon fra tjenestepensjon med alderspensjon etter folketrygdloven.
Bakgrunnssjekk av personell i kritiske stillinger I et høringssvar om innføring av bakgrunnssjekk av personell i kritiske stillinger skriver Norsk Radiografforbund (NRF) at det er viktig i dagens samfunn å sikre nasjonale helsedata mot uautorisert bruk og lekkasjer av sensitiv pasientinformasjon, og at forbundet i hovedsak støtter de endringene som er foreslått.
Unio oppfordrer de tillitsvalgte i staten til å forberede seg I går leverte Unio sitt skriftlige innlegg til Rikslønnsnemnda, og Unio ber de tillitsvalgte å gjøre forberedelser.
Disse får tildelt stipender til forsknings- og utviklingsarbeid (FoU) 2024 Stipendene er et ledd i Norsk Radiografforbunds støtte til forsknings- og utviklingsarbeid. Stipendordningen er ment å være et supplement til virksomhetenes eget ansvar for kompetanseutvikling for sine ansatte og er en støtte til de av våre medlemmer som er i et utdanningsløp samt utfører prosjekter tilknyttet våre fagområder.
Implementering av KI på Ahus I slutten av forrige uke skrev Carl Christian Grue Solberg, forhandlingssjef i Norsk Radiografforbund, og Matin Katiraee Winther, seksjonsleder ved Ahus bildedognostisk avdeling Ski et leserinnlegg i Romerikes Blad. Skribentene ønsker å synliggjøre hvordan radiografer ved bruk av kunstig intelligens (KI) kan gi pasienten enda bedre bildediagnostiske tjenester. Leserinnlegget ble publisert i Romerikes Blad 11.09.2024
NRF med lederverv i tillitsvalgtforum på Akershus universitetssykehus Forbundsstyremedlem i Norsk Radiografforbund Thomas Gulbrandsen har blitt valgt til å lede nettverket av foretakstillitsvalgte og hovedtillitsvalgte på Akershus universitetssykehus ("Forumet for tillitsvalgte" eller FFT).
Landsmøte 2024 I perioden 19.-21. november 2024 arrangerer Norsk Radiografforbunds sitt 14. ordinære landsmøte på Thon Hotel Opera i Oslo.
Nasjonal faggruppe for IKT-eHelse Første møte i Norsk Radiografforbunds faggruppe for IKT- eHelse ble avholdt 4. september.
Lønnsøkningen til statsansatte kan forventes tidligst på februar-lønna Rikslønnsnemnda behandler statsoppgjøret for Unio og Akademikerne den 7. november, for LO den 15. november og det er forventet at slutningen fra Rikslønnsnemnda faller sent i november eller i begynnelsen av desember. Deretter starter de lokale forhandlingene, som nok vil dra ut i januar.
Eivind Richter Andersen forsvarte sin doktoravhandling i medisin- og helsevitenskap Tema for avhandlingen var: ”On the road from low to high-value care: Designing, implementing and evaluating a pilot intervention to reduce low-value imaging in Norway”.
Nasjonal faggruppe for angiografi og intervensjon Første møte i Norsk Radiografforbunds faggruppe for angiografi og intervensjon ble avholdt 27. august.